Dijital Reklam Nedir? Ne Değildir!

DİJİTALE DÖNÜŞEN DÜNYADAKİ YERİNİZ NEREDE VE NEREDE OLACAKSINIZ

İnternetin bu kadar güçlü olduğu bu ortamda, birçok alanda olduğu gibi reklamcılık da neredeyse tamamıyla değişti. Dijital reklamcılığın artıları kadar eksileri çok bulunmaktadır. Ancak bunu doğru kullanabilmek, istenilen etki yaratmak, hedefe odaklanabilmek milyarlarca verinin arasında bulunabilmek o kadar da kolay değil.

Elbette bu süreç bir kurumun tek başına üstlenebileceği rolün çok dışında. Bu yüzden içerik üreticileri, dijital reklam ajansları, online pazarlamacılar, sosyal medya yöneticileri gibi sayabileceğimiz artık çok fazla bir markayı öne çıkarabilecek kişi, kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır. Teknoloji çok hızlı yön değiştirebilen bir olgu haline gelmiştir.

Teknoloji demişken dünyadaki birçok kişinin de rol model aldığı David Ogivly’nin kitabından alıntıladığımız günümüz çağının ilk adımlarının atıldığı;

“ARPANET üzerinden ilk mesaj UCLA Mühendislik Bölümü 3420 Boelter Hall’dan, 350 mil (563,2704 km) uzaklıktaki Stanford Araştırma Enstitüsüne 29 Ekim 1969 günü gönderilmişti. Sistem çöktü. “Login” komutunun “g” harfine gelinemedi. Bugün ise her gün 200 milyarın üstünde e-posta ve 50 milyarın üstünde kısa mesaj gönderiyoruz.”

Amacımız ileti göndermenin ne kadar önemli olduğunu gösteren bu olaydan da anlaşılacağı gibi doğru, hedef kitleyi önemseyen ve birçok örneklerle çoğaltacağımız, mesajı bozmadan hedefe ulaştırabilecek mesajlar gönderme bütünüdür.

Günden güne artan milyarlarca insanın geleneksel ürünleri terk edip, cep telefonları, tablet ve bilgisayar üzerinden tüm ihtiyaçları için tüm zamanlarının büyük bir çoğunu geçirdikleri internet üzerinden almak, takip etmek, haberdar olmak gibi bir çok alışkanlıklarını değiştirdikleri durumu göz önüne aldığımızda bu durumu iyi yönetebilmek adına, doğru izlemeye çalışarak, iyi analiz etme ve yanlışlar var ise bunları doğru yola sokmak için dijital reklam araçlarını elimizden geldiğince doğru yönetmeye çalışmaktayız.

Kısacası dijital reklamcılıkta dev şirketlerden şu an günümüzde; örnek verecek olursak Instagram, Facebook, Youtube, Google, Yandex, Pinterest, WhatsApp, Twitter ve yazmakla bitiremeyeceğimiz bir çok hayatı kolaylaştırma, içerik pazarlama, dijital sosyalleşme, haberdar olma mobil vs.. uygulamaların içerisinde hedef kitlenize doğru şekilde görünebilmenin kolay olmadığını ve bunun içinde doğru bir dijital platformu seçmek, tek başınıza yetemeyeceğiniz durumlarda ise dijital reklam ajansı ile çalışmak gerektiği vazgeçilemez bir gerçek olmaktadır.

Dünya artık eskisi gibi değil, artık hayat daha dijital.